37mm Brushed Motor Micro DC Deceleration Motor JGB37-520 6V 425RPM 1:18.8 Ratio
Specifications:
  • Voltage: 6V DC 12V DC 24V DC
  • Material: Metal
  • Model: JGB37-520
  • Optional no-load speed at 6V: 10-1280RPM
  • At 12V, the no-load speed can be selected: 7-960RPM
  • At 24V, the no-load speed can be selected: 7-960RPM
  • Motor size: 37mm
  • Axis size: 6mm
Ships From: China
Brand: Aslong Motor SKU: 6V 425RPM 1:18.8 Ratio Categories: , , , Tags: , , , ,
  • You can choose the voltage: DC 6V, DC 12V, DC 24V
Note: The design and drawings are different
Additional information
Weight 0.992 lbs
Dimensions 1.18 × 0.47 × 0.4 in