Transceiver Module CC1310 Based UFL Connection RC-CC1310-868 – Ultra Low Power Sub 1GHz Multichannel Radio Transceiver.
The RC-CC1310-XXX module is based on the Texas Instruments CC1310F128 component. This device combines a flexible, very low-power RF transceiver with a powerful 48 MHz Cortex M3 microcontroller in a platform supporting multiple physical layers and RF standards.
N.3 Versions Available:
- RC-CC1310-434 Freq. : 433MHz (CE RED Certified)
- RC-CC1310-868 Freq. : 868MHz (CE RED Certified)
- RC-CC1310-915 Freq. : 915MHz (FCC Certified)
Low power consumption has always been the predominant feature of sub-1GHz applications; with new technologies, we consume less than one uA in sleep mode. The consumption of this device is 5.5mA when receiving and 23.5mA when transmitting at +14dBm (13.4mA at +10dBm). In sleep mode, the consumption is 0.6µA (microamps).
The Long Range has become a reality because, with new technology, you can reach several kilometers. In addition, by occupying the ISM bands in the wireless spectrum below 1 GHz, this communication avoids the much more crowded band at 2.4 GHZ, where Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee, and other wireless protocols operate.
- Ready for use Small Size for SMD mounting (Dimensions 15x 22mm) – Metal shield
- 868MHz and 433MHz versions are CE CERTIFIED (Radio Equipment Directive 2014/53/EU)
- 915MHz version is FCC CERTIFIED.
| Technical Characteristics |
MIN |
TYP |
MAX |
UNIT |
| Supply Voltage |
1.8 |
Volt |
| Supply Current RX mode |
5.5 |
mA |
| Supply Current TX mode —–> +10dBm |
13.4 |
mA |
| Supply Current TX mode —–> +14dBm |
23.5 |
| Supply Current Standby Mode |
0,7 |
µA |
| Supply Current Shut Down Mode |
185 |
nA |
| Operative Frequency |
434/868/915 |
MHz |
| Frequency error |
±10 |
ppm |
| RF Power Output 50ohm (programmable parameter) |