LIPOWER Portable Power Station 1000W and 1100Wh MARS-1000 Blue
The LIPOWER 1000W Portable Power Station. Discover innovative, portable charging stations that can power a wide range of devices, from phones and tablets to TVs and mini-fridges. Everything you need to keep your family safe during power outages, storms, and more.
Ships From: United States (US)
Brand: Lipower SKU: LPUS-1000W-B Categories: , Tags: , , , ,
LIPOWER Portable Power Station 1000W/1100Wh MARS-1000 (Blue)
  • Powerful & Noiseless — 1000W portable power station with a considerable capacity of 1100Wh. The 1000W power station produces virtually no noise, allowing you to enjoy the peace of a portable power station during power outages, camping trips, and RV use. It provides green and safe power, with no pollution, no fuel or gas, and no fumes.
  • 10 Multifunctional Outputs — Power station 1000W features 3*110V PURE SINE WAVE AC outlets, 3*USB A port (includes Quick Charge 3.0 port),1* USB-C (PD 60W ), 2*12V DC port,1*13V Car Charging Port.
  • 4 Recharging Methods — The 1000W power station source has four ways to recharge. 1) AC wall outlet 8~10 hours fully charged; 2) 2* Solar panels 100W (SOLD SEPARATELY), about 5~7 hours fully charged; 3) Car outlet 12~15 hours fully charged; 4) generator 9~12 hours fully charged.
LIPOWER Mars-1000: 2022 Updated Portable Power Station / Compact / Silent / Green / Secure
Give Your Appliances More Run Time
The rechargeable 1000W power station can power your CPAP, refrigerators, coffee machines, laptops, phones, emergency lights, TVs, drones, projectors, and more for both home use and outdoor needs.
Fast Recharging
RECHARGING IN 5-8 HOURS: The 1000W portable power station supports simultaneous charging by a 144W solar charger and a 60W USB-C PD charger, with a maximum input power of 200W. This solar generator can be fully recharged by two 100W solar panels within 5-8 hrs. It can also be fully recharged from an AC wall outlet in 8-10 hours or a 12V carport in 12-15 hours.
Note: The DC Input and Anderson/PV Input cannot be used at the same time.
NMC Battery and BMS System
Green Outdoor Power Solution
You can pair the MARS-1000 portable power station with the APOLLO 100 portable solar panels to harness endless power directly from the sunlight. Without gasoline or toxic fumes, a solar generator is entirely healthy and eco-friendly. Turn it into a 1000W Solar Generator Kit System by connecting two APOLLO 100 Solar Panels (sold separately), allowing fast, eco-friendly charging. Completely charge the battery with full sun in just 5-7 hours.
Stay Powered On the Go
The 1000W portable power station can power your CPAP, fridge, coffee machine, laptop, phone, emergency light, TV, drones, projectors, and more for home use or RV camping, fishing, road trips, and other outdoor needs.