LIPOWER Portable Power Station 1000W and 1100Wh MARS-1000
LIPOWER 1000W Portable Power Station. Discover innovative, portable charging stations that can power anything from phones and tablets to TVs and mini-fridges. Everything you need to keep your family safe during power outages, storms, and more.
Ships From: United States (US)
Brand: Lipower SKU: LPUS-1000W-G Categories: , , Tags: , , , ,
LIPOWER Portable Power Station 1000W/1100Wh MARS-1000 – Stay Powered On the Go
  • Portable power station 1000W can power your CPAP, fridges, coffee machine, laptops, phone, emergency light, TV, drones, projectors, and more for home use or Rv Camping, fishing, Road, etc outdoor needs.
  • Powerful & Noiseless — 1000W portable power station with a huge capacity of 1100Wh. Power station 1000W leaves you with very little to no noise, You can enjoy the peace and quiet of a portable power station during power outages, camping trips, RV. Green and safe power, no pollution, no fuel or gas, no fumes.
  • 10 Multifunctional Outputs — Power station 1000W features 3*110V PURE SINE WAVE AC outlets, 3*USB A port (include Quick Charge 3.0 port),1* USB-C (PD 60W ), 2*12V DC port ,1*13V Car Charging Port.
  • 4 Recharging Methods — 1000W power station source has 4 ways to recharge. 1) AC wall outlet 8~10 hours fully charged; 2) 2* Solar panels 100W (SOLD SEPARATELY), about 5~7 hours fully charged; 3) Car outlet 12~15 hours fully charged; 4) generator 9~12 hours fully charged.
LIPOWER MARS-1000
Give Your Appliances More Run Time
Rechargeable power station 1000W can power your CPAP, fridges, coffee machine, laptops, phones, emergency lights, TV, drones, projectors, and more for home use or outdoor needs.
Fast Recharging
RECHARGING IN 5-8 HOURS – 1000w portable power station support charging by a 144W solar charger and 60W USB-C PD charger simultaneously, with a max input power of 200W, this solar generator can be fully recharged by two 100w solar panels within 5-8 hrs. It can also get fully recharged from an AC wall outlet in 8-10 hrs or a 12V carport in 12-15 hrs.
Note: The DC Input and Anderson/PV Input cannot be used at the same time.
NMC Battery and BMS System
Green Outdoor Power Solution
Turn it into a 1000W Solar Generator Kit System by connecting two APOLLO 100 Solar Panels (sold separately) allowing fast, eco-friendly charging. Completely charge the battery with full sun in just 5-7 hours.