Sub 1GHz Multichannel Radio Transceiver Module 915MHz SMT Version RC-CC1101-SPI-SMT-915 CC1101
CC1101 module 915MHz SMT Version.
Ships From: Italy
Brand: RadioControlli SKU: RC-CC1101-SPI-SMT-915 CC1101 Categories: , , , Tags: , , , ,
It is a low-cost sub 1GHz multichannel transceiver designed for low-consumption wireless applications. The hardware is based on Texas Instruments CC1101 component. Programmable from external microcontroller via SPI interface. The working frequency is programmable in the following band: 915MHz.Please refer to the CC1101 Texas Instruments datasheet for more information and details.
Mechanical Dimensions : 15 x 18mm
Technical Characteristics MIN TYP MAX UNIT
Supply Voltage 1.8 3.0 3.60 Volt
Current Consumption (RX mode/TX Mode) 18/30 6.8 mA
Current Consumption Power down mode 0.2 µA
Frequency 915 MHz
RF Power Output 50ohm +10 dBm
RF Sensitivity (1.2 Kb/sec data rate) -112 dBm
Data Rate 1.2 500 Kbit/s
Tolerance Receiver Frequency ±1.5 KHz
Frequency deviation ±1.5 ±380 KHz
Operating Temperature range -20 +70 °C