Sub 1GHz Multichannel Radio Transceiver Module S2LP Based – RC-SPIRIT2-433-NA
Ships From: Italy
Brand: RadioControlli SKU: RC-SPIRIT2-433-NA Categories: , , , , , Tags: , , , , , , ,
RC-SPIRIT2-433-NA module is based on an STMicroelectronics S2-LP transceiver. It is Pin-to-pin compatible with the SPSGRF family modules manufactured by STMicroelectronics. This device is a high-performance ultra-low power RF transceiver designed for RF wireless applications in the sub 1GHz band. The module is designed for maximum performance in a minimal space, with four programmable I/O pins. Programmable from external microcontroller via SPI interface.
  • RF Balun used : BAL-SPI2-02D3
  • Ready for use SMD mounting (11.5 x 13.5mm) – Metal shield.
  • Operative Frequency Band: 433 MHz.