Ultra Compact nRF54L15 Bluetooth Low Energy BLE Module AN54LV-P15
Model No. AN54LQ-P15
  • Nordic nRF54L15 SoC Solution
  • A recommended 3rd-party module by Nordic Semiconductor.
  • BT6 Bluetooth Specification Certified.
  • Certifications: FCC, IC, CE, Telec (MIC), KC, SRRC, NCC, RCM, WPC
  • 128 MHz ARM® Cortex™ processor with TrustZone® technology
  • 1.5MB Flash Memory / 256KB RAM
  • Dimension: 6.4 x 8.4 x 1.5 mm (0.25 x 0.33 x 0.05 inches)
  • 32 GPIO
  • PCB Antenna
  • Interfaces: QSPI, SPI, UART, I2C, I2S, PDM, PWM, ADC, and NFC
  • Operating temperature: -40 to +105°C
  • Security PSA Level 3
Ships From: Taiwan
Brand: Raytac Corporation SKU: AN54LV-P15 Categories: , , Tags: , , , , , ,
Nordic nRF54L15 Bluetooth Low Energy BLE Module AN54LV-P15
Features
  • Dual Transmission mode of BLE & 2.4GHz RF, according to the customer’s preference.
  • Compact size with (W) 6.4 x (L) 8.4 x (H) 1.5 mm
  • Low power requirements; ultra-low peak, average, and idle-mode power consumption.
  • Supports Bluetooth 6.0, IEEE 802.15.4 & 2.4GHz RF, as well as ANT & upon the customer’s preference.
  • Highly flexible multiprotocol SoC, ideally suited for Bluetooth Low Energy and 2.4 GHz ultra-low-power wireless applications.
Quick Specifications
  • Supply: 1.7V – 3.6V
  • Flexible and configurable 32 GPIOs
  • Bluetooth 6.0, IEEE 802.15.4-2020, and 2.4 GHz transceiver
    -96dBm sensitivity in 1Mbps Bluetooth low energy (BLE) mode
    -102 dBm typical sensitivity in IEEE 802.15.4
    -Up to +8 dBm TX power; 1 dB step size from -8 dBm to +8 dBm
    -RSSI (1dB resolution)
  • Supported data rates:
    -Bluetooth 6.0: 2Mbps, 1 Mbps, 500 kbps, 125 kbps
    -IEEE 802.15.4-2020: 250 kbps
    -Proprietary 2.4 GHz: 4 Mbps, 2 Mbps, 1 Mbps
  • Advanced on-chip interfaces
    -RISC-V Coprocessor
    -Global RTC (GRTC) that can run in System OFF mode and implement a shared system timer
    -Seven 32-bit timers with counter mode
    -One high-speed SPIM up to 32 MHz, four up to 8 MHz
    -One high-speed UARTE up to 4 Mbps, four up to 1 Mbps
    -I2C up to 400 kHz
    -Three pulse width modulator (PWM) units with EasyDMA
    -I2S two-channel Inter-IC Sound interface
    -Pulse density modulation (PDM) interface
    -Near field communication (NFC)
    -Up to two quadrature decoders (QDEC)
    -Comparator and low-power comparator with wake-up from System OFF mode
    -Temperature sensor
  • Operating Temp: -40°C to +105°C