RF-Star PCB Antenna ZigBee Module Transceiver RF-BM-2652P2
  • Protocols: Thread, ZigBee, BLE5.3, IEEE 802.15.4, 6LoWPAN, proprietary systems, SimpleLink™ TI 15.4 stack (2.4 GHz)
  • Package (mm): 30.0 × 16.4 × 2.2, PCB antenna, half-hole, 1.27 pitch, 30-pin
  • Features: Bluetooth 5.3 Low Energy, ZigBee, Thread, SimpleLink™ TI 15.4-Stack (2.4 GHz)
  • GPIO: 23
  • Max. TX Power: +20 dBm
Ships From: China
Brand: RFstar SKU: 2PCS RF-Star RF-BM-2652P2 Categories: , , Tags: , , , , , , , , ,
RF-star CC2652P 20 dBm PCB Antenna ZigBee 3.0 BLE5.1 Module CC2652P Transceiver RF-BM-2652P2
RF-BM-2652P2(I) is an RF module based on TI’s lower-power CC2652P SoC, which is a multiprotocol 2.4 GHz wireless module supporting Thread, Zigbee®, Bluetooth® 5.3 Low Energy, IEEE 802.15.4, IPv6-enabled smart objects (6LoWPAN), proprietary systems, including the TI 15.4-Stack (2.4 GHz), and concurrent multiprotocol through a Dynamic Multiprotocol Manager (DMM) driver. It integrates a 48 MHz crystal and a 32.768 kHz crystal, 352 KB of in-system Programmable Flash, 256 KB ROM, 8 KB of Cache SRAM, and 80 KB of ultra-low leakage SRAM.
Its ARM® Cortex®-M4F core application processor can operate at an extremely low current at flexible power modes. The module enables long-range, low-power applications through an integrated +20 dBm high-power amplifier with best-in-class transmit current consumption of 85 mA. It features a compact size, a robust connection distance, and high reliability. Optional antenna output modes (PCB, IPEX connector, and half-hole interface) make the module more convenient for application and development.
  • Wireless SoC: 48 MHz ARM® Cortex®-M4F processor
  • TX power: Up to +20 dBm
Sensitivity
-100 dBm @ 802.15.4 (2.4 GHz)
-105 dBm @ Bluetooth 125 kbps (LE Coded PHY)
Memory
  • 352 KB of in-system programmable flash
  • 256 KB of ROM for Protocols and library functions
  • 8 KB of cache SRAM (Alternatively available as general-purpose RAM)
Data Rate
  • LE 1M PHY
  • LE 2M PHY
  • LE Coded PHY (long range)
Features
  • Bluetooth 5.3 Low Energy
  • ZigBee, Thread
  • Proprietary systems
  • IEEE 802.15.4
  • IPv6-enabled smart objects (6LoWPAN)
  • SimpleLink™ TI 15.4-Stack (2.4 GHz)
  • Dynamic Multiprotocol Manager (DDM) driver
Operating Range
  • Supply voltage range: 1.8 V ~ 3.8 V
  • Operating Temperature: -40 °C ~ +85 °C
Rich Peripherals
  • ADC
  • DAC
  • UART
  • SPI
  • I2C
  • I2S
  • RTC
Applications
  • 2400 to 2480 MH ISM and SRD systems with down to 4 kHz of receive bandwidth
  • Home and building automation
  • Building security system
  • HVAC system
  • Gateway
  • IP network camera
  • Fire safety system
  • Smart grid
  • Automatic meter reading
  • Industrial transport
  • Wireless sensor networks
  • Factory automation and control
  • Wireless healthcare applications
  • Energy harvesting applications
  • Asset tracking and management
  • Electronic Shelf Label (ESL)
  • Wired networking
  • Small business router
  • Portable electronics
  • Set-top box
  • Connected peripherals
  • Keyboard and keypads
  • Home theater & entertainment
  • Electronic and robotic toys
  • Wearables
Additional information
Weight 1.1 lbs
Dimensions 30.0 × 16.4 × 2.2 in