Transceiver Module S2LP Based 433MHz RC-S2LP-434
Ships From: Italy
Brand: RadioControlli SKU: RC-S2LP-434 Categories: , , , , , Tags: , , , , , ,
RC-S2LP-434 module is based on an STMicroelectronics S2-LP transceiver. This device is a high-performance ultra-low power RF transceiver designed for RF wireless applications in the sub 1GHz band. The module is designed for maximum performance in a minimal space, with four programmable I/O pins. Programmable from external microcontroller via SPI interface. Please refer to the S2-LP datasheet (www.st.com) for more information and details.
  • Ultra-low power consumption: the consumption of this device is 7mA when receiving and 20mA when transmitting at +14dBm (11mA at +10dBm). In sleep mode, The consumption is 0.7µA.
  • Ready for use SMD mounting (15x 22mm)
  • Metal shield.
Technical Characteristics MIN TYP MAX UNIT
Supply Voltage 1.8 3.0 3.60 Volt
Supply Current RX mode 7.2 mA
Supply Current TX mode —–> +10dBm 11 mA
Supply Current TX mode —–> +14dBm 20 mA
Supply Current Standby Mode 0,5 µA
Supply Current Shut Down Mode 2.5 nA
Operative Frequency 434 MHz
RF Power Output 50ohm (programmable parameter) -30 +16 dBm
RF Sensitivity 38.4kbps 2GFSK -109 dBm
RF Sensitivity 0.3kbps 2GFSK -128 dBm
Operating Temperature range -30 +75 °C